Seniorzy na wyjeździe edukacyjnym w ramach Seniorady 2018

Seniorzy z Akademii Seniora działających w Grębowie, Stalach, Żupawie i Zabrniu wzięli udział w zwiedzaniu Zamku Dzikowskich i Muzeum Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu w ramach Senioriady.

Muzeum oferuje dwie ekspozycje: „Polski przemysł siarkowy” oraz „Przed siarką”. Zwiedzający mogą tu zobaczyć wiele ciekawostek związanych z przemysłem siarkowym. Eksponowane są m.in. modele wagonów kolejowych, statków morskich przeznaczonych do transportu siarki; są wielkie latarnie sygnalizacyjne największej koparki z kopalni odkrywkowej oraz produkty, do których wytworzenia stosowano siarkę. Zgromadzono też kilka tysięcy archiwalnych fotografii, dokumentację techniczną, mundury górnicze. Można obejrzeć również bogatą kolekcję medali, okolicznościowych pucharów i minerałów. Jest również sporo przedmiotów stosowanych przez stację ratownictwa górniczego, począwszy od sprzętu służącego do komunikacji, a kończąc na ochronnych skafandrach.

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku.Zamek Dzikowski jest udostępniony zwiedzającym, uwadze których nie powinny umknąć też relikty fortyfikacji bastionowych czy otaczający kompleks park krajobrazowy. W zamku są również organizowane liczne wystawy oraz wydarzenia kulturalne.