Jamniczanki wystąpią na deskach Teatru Polskiego w Warszawie!

Jamniczanki wystąpią na deskach Teatru Polskiego w Warszawie!

14 października br. Zespół Jamniczanki w składzie: Helena Kułaga, Helena Kułaga, Zofia Drelich, Leokadia Drozd, Emilia Trybel, Marta Stępień, Dorota Wilk, Janusz Sar, Andrzej Rutyna, Joanna Brak- Głowala -opiekun oraz Justyna Piwowar (dźwięk, rekwizyty) wystąpił na Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Grupa zaprezentowała tam widowisko pt.: „Luli, Luli”. „Gdyby nie fakt narodzin, bylibyśmy świadkami dość błahej opowieści o jednym dniu z życia wiejskiej rodziny. Jednak przedstawienie przyciągało uwagę z kilku powodów. Pierwszy- dobre skonstruowany scenariusz. Otóż osią spektaklu są narodziny, ale nie rodząca jest głównym bohaterem. Ukryta w sąsiedniej izbie, pokazuje się na scenie właściwie tylko jeden raz i to na krótką chwilę. Przez moment słyszymy jej krzyk. Wspólnie z całą wieloosobową rodziną przeżywamy wydarzenie, każdy inaczej. Momenty dramatyczne zderzają się z komicznymi. Jest też przytoczonych wiele informacji obyczajowych tak wplecionych w dialogi, że nie rażą sztucznością . Wiele dobrego możemy powiedzieć o reżyserii. Każdy z wykonawców dostał zadania postawione w taki sposób by nie mógł wypaść z roli, niezależnie czy był w pierwszym planie mówiąc tekst, czy z tyłu sceny jako bierny uczestnik zdarzeń. Same zdarzenia zaś były konsekwentnie przeprowadzone- wspomniany na samym początku widowiska kogut, kończy w rosole, który matka zanosi położnicy, co staje się wyrazistą pointą przedstawienia. Na pochwałę zasługuje też wyrównane aktorstwo. A dobre, wyraziste słowo w gwarze, podkreśla sceniczną prawdę wydarzeń!”
Bardzo dobra ocena jury na Sejmiku sprawiła, iż to nie koniec sukcesów zespołu. Na specjalne zaproszenie Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, zespół Jamniczanki wystąpi na deskach Teatru Polskiego! Świadczy to, o tym iż marzenia się spełniają! Już w czasie sierpniowych Dożynek w Gminie Grębów, zespół śpiewał w przyśpiewkach „ występ w Tarnogrodzie już dla nas nie lada, teraz nam się marzy stolica Warszawa”…
Grupa weźmie udział w Festiwalu Wiejskich Teatrów ZWYKI (26/27 listopada) jako jedna z 6-ciu  reprezentacji z terenu całej Polski.  To olbrzymi sukces i wyróżnienie tak dla zespołu jak i całego Centrum Kultury, przy którym zespół działa na co dzień. Serdecznie gratulujemy!

tpIMG_8383IMG_8306IMG_8369