Jamniczanki w Teatrze Polskim w Warszawie- relacja

Dzisiejsze trwanie i rozwój teatru wiejskiego jest ewenementem w wymiarze światowym. „Folklor i kultura ludowa miały- jak dyktował jarmark polityczny- wypalić się w stylizacji baletowej lub wersjach kabaretowych , po czym rozpłynąć się w kulturze konsumpcyjno- masowej, wspierając co najwyżej przemysł turystyczny lub zabarwiać reklamę”
Taki właśnie niezwykły teatr, wyrastający z głębokich źródeł narodowej kultury,
ocalają dzisiaj rzesze animatorów i sprzymierzeńców, tysiące wiejskich artystów.
Pięć najlepszych zespołów wyłonionych z terenu całej Polski, w tym zespół Jamniczanki wziął udział w III Festiwalu Teatrów Wiejskich ZWYKI w Taetrze Polskim w Warszawie. Organizatorami wydarzenia był Instytut Muzyki i Tańca, Towarzystwo Kultury Teatralnej i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana,
wydarzenie dofinansowane było  ze środków MKiDN.
Celem festiwalu jest szeroko rozumiane promowanie bogatej
tradycji wiejskich zespołów teatralnych, ukazanie ich dorobku i piękna.
W pierwszym dniu odbyły się trzy przedstawienia dot. wesela i jego obrzędowości oraz zabawa Andrzejkowa z kapelą dla zespołów.
Drugi dzień traktował „O narodzinach… o odchodzeniu- w autorskich obrazach dramatycznych”.
Zespół Jamniczanki zaprezentował widowisko pt.: „Luli, Luli”, dot. ciąży i narodzin dziecka.
Opiekun zespołu Joanna Brak – Głowala oraz członkini zespołu, emerytowana nauczycielka Helena Kułaga udzieliły też wywiadu dla Telewizji TVP Kultura dot. pracy i pasji jaką jest przynależność do zespołu.
Zespół spędził miło czas a pobyt i doświadczenie- jakim był występ na deskach teatru Polskiego na pewno na długo zapisze się
w ich pamięci i sercach…

Gratulujemy całemu zespołowi: Helenie Kułaga, Helenie Kułaga, Emilii Trybel, Leokadii Drozd, Marcie Stępień, Dorocie Wilk, Zofii Drelich, Januszowi Sar i Andrzejowi Rutyna tak wspaniałego wyróżnienia i doświadczenia zarazem!
Życzymy jeszcze wielu takich sukcesów na dalszej drodze artystycznej!

Galeria Zdjęć

Zespół i kadra pracownicza GCK przed Teatrem Polskim.

jjjj

Kadra pracownicza GCK z aktorką Kasią Chorzępą (m. in. „Na Wspólnej)

img_8692Widowisko pt. Luli Luli

15226552_1265298093544932_1375196496_n