Jamniczanki w Teatrze Polskim w Warszawie

Jamniczanki w Teatrze Polskim w Warszawie

ZWYKI 2017 – IV Festiwal Teatrów Wiejskich
Kolejna edycja przeglądu, który jest organizowany w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana odbył się w dniach 25 i 26 listopada 2017 r. Celem festiwalu jest szeroko rozumiane promowanie bogatej
tradycji wiejskich zespołów teatralnych, ukazanie ich dorobku i piękna.
Podczas festiwalu wystąpiło 5 zespołów teatralnych z różnych regionów Polski; Mazowsza, Podkarpacia, Małopolski, Kujaw. Większość widowisk wyrosło z rdzennej kultury polskiej wsi – z obrzędów, zwyczajów i prac gospodarskich . Zespół z Jamnicy wystąpił w Warszawie po raz drugi. Jak podkreślają eksperci, zaprezentowane widowisko „Wiecór Adwentowy w Walkowej chacie” porywa odbiorców niespotykaną energią, zachwyca autentyzmem:

„To bardzo dynamiczne, dobrze zagrane obyczajowe przedstawienie.. Wykonawcy w humorystycznym, wartkim scenariuszu ukazali na scenie dużo bardzo istotnych dla kultury lasowiackiej, zwyczajów, obyczajów codziennego, domowego życia w okresie adwentu. Widzimy zatem na scenie łuskanie grochu i jednocześnie, w dobrze skomponowanych dialogach, przekazywanie córkom ważnych wiadomości, które zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami mają im pomóc w przyszłym, dorosłym życiu. Pojawiają się wróżby adwentowe dla dziewcząt typu : „Rorocie, Rorocie jak na imię mocie” czy: „Poszukasz w adwencie będziesz mieć przy święcie”. Poza tym na scenie toczą się rozmowy : ploteczki, żarty, opowieści o dziwach, anomaliach oraz niedających się zapomnieć wydarzeniach dnia poprzedniego…, które to w zabawny sposób nadają kształt widowisku.”

Osobną atrakcją podczas festiwalu były warsztaty wprowadzające w różnorodne techniki – taneczne i rękodzielnicze. Zespół Jamniczanki wraz z instruktorami GCK Joanną Brak- Głowala i Anną Brak poprowadzili warsztaty „Kwiaty z bibuły”. 

Gratulujemy całemu zespołowi: Helenie Kułaga, Helenie Kułaga, Emilii Trybel, Leokadii Drozd, Marcie Stępień, Dorocie Wilk, Zofii Drelich, Januszowi Sar i Andrzejowi Rutyna tak wspaniałego wyróżnienia i doświadczenia zarazem!
Życzymy jeszcze wielu takich sukcesów na dalszej drodze artystycznej!

 Galeria zdjęć