Wianki na Boże Ciało- zadanie EtnoPolska.

Wianki na Boże Ciało- zadanie EtnoPolska.

8 czerwca odbyły się warsztaty dla dzieci z Zabrnia.  Maluchy wraz z opiekunami uczyły się wyplatania wianków na Oktawę Bożego Ciała. Zajęcia odbyły się w ramach zadania „Ale cacka- warsztaty plastyki obrzedowej”, dofinansowanego z MKDNiS, w ramach programu EtnoPolska 2021.
Warsztaty zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich Róża. Mają one na celu podtrzymywanie dawnych tradycji ludowych. Dawniej w Oktawę Bożego Ciała święcono wianki z ziół i kwiatów polnych i ogrodowych, zestawionych  i uplecionych  zgodnie z tradycją regionalną bądź domową.
Dzieci pod okiem instruktora wiły wianuszki z macierzanki, rozchodnika, mięty, barwinku, jaskółczego ziela, krzyżowego ziela i przybierały je kwiatami: jaśminem, dziką różą czy rumiankiem. Poświęcone w Oktawę w Kościele  mają magiczną moc odczyniania uroków. Zielem wykruszonym z takiego wianka okadzano dom, bydło, chorych ludzi. Dodawano je również do różnych naparów leczniczych.
Projekt ma za zadanie podtrzymanie dawnych praktyk ludowych związanych z kalendarzowym rokiem obrzędowym.  Przewidziane są jeszcze: warsztaty przystrajania izby, warsztaty z zespołem obrzędowym, wyjazd do skansenu, warsztaty wykonywania wieńców dożynkowych i ozdób choinkowych.
Dziękujemy Pani Sabince i Pani Gosi za przygotowania w Domu Ludowym i pomoc w przeprowadzeniu zajęć.